XIX Integracja i Jubileusz ŚDS

Wspaniali  goście, piękna pogoda, dobre humory i cudowna zabawa – to wszystko podczas XIX  Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „INTEGRACJA – SĘDZIEJOWICE 2017”, który odbył się 14 września w Sędziejowicach.

Tegoroczny przegląd był wyjątkowy, ponieważ obchodzono w roku Jubileuszu 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.  W spotkaniu wzięły udział osoby niepełnosprawne z województwa łódzkiego- uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w: Łasku, Dąbrowie Widawskiej, Ostrówku,  Pabianicach,  Zduńskiej Woli, oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w  Chorzeszowie.

Składając życzenia podkreśliłem to, jak ważne miejsce w Gminie Sędziejowice zajmuje społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy w Sędziejowicach. Choć sami muszą codziennie pokonywać swoje ułomności nie unikają wsparcia lokalnych inicjatyw, wydarzeń i świąt organizowanych w naszej gminie. Chętnie włączają się w wydarzenia charytatywne i artystyczne. 

Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu, którym gospodarze spotkania poczęstowali wszystkich gości. Tradycyjnie uczestnicy spotkania prezentowali swoje umiejętności na scenie. Imprezie towarzyszyła wystawa prac przywiezionych do Sędziejowic z poszczególnych ośrodków, które powstają podczas zajęć z osobami niepełnosprawnymi.

Dużym powodzeniem, szczególnie wśród najmłodszych, cieszyły się bańki mydlane, zabawy ze szczudlarzem, malowanie twarzy i wykonywanie najróżniejszych rzeczy z kolorowych balonów. Nie zabrakło oczywiście wspólnych tańców w dyskotekowych rytmach, oraz słodkości i tradycyjnego sędziejowickiego bigosu. Wszyscy bawili się znakomicie, we wspaniałej rodzinnej atmosferze.

Kolejne spotkanie i prezentacja talentów osób niepełnosprawnych spowodowały, że zniknęły wszystkie bariery i podziały. Dzięki występom i twórczości uwolniła się radość i zatarły się wszystkie różnice. Chociaż na chwilę zapomniano o cierpieniu i smutku. Najważniejsze stało się poczucie więzi, że wszyscy jesteśmy tacy sami, podobnie myślimy i interesują nas podobne rzeczy. I chociaż każdy ma potrzebę bycia wyjątkowym, to jednak niczym byłaby nasza wyjątkowość bez innych ludzi.