Fundusz Sołecki 2.0?

1_480Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego, która jest wykorzystywana na terenach wiejskich. Wydatki z funduszu są w części refundowane przez budżet państwa. Wysokość refundacji jest zależna od zamożności gminy. Gminy biedniejsze mogą liczyć na większe środki od gmin bogatszych. Jednak decyzja o utworzeniu funduszu sołeckiego pozostaje w gestii rad gmin.

Głównym celem ustawy jest zwiększenie odsetka gmin, w których utworzono fundusz sołecki o 15%, do poziomu 70% ogółu gmin (w chwili obecnej 55% gmin tworzy fundusz). W osiągnięciu zakładanego celu ma służyć zwiększenie zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego o 10%.

Projektowana regulacja, ma także na celu doprecyzowanie obowiązujących uregulowań i usunięcie barier dla rozwoju funduszy sołeckich. Zakłada się, że rada gminy nie będzie już musiała co roku podejmować uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Decyzja w tej sprawie będzie obowiązywała aż do momentu jej zmiany przez radę.

Co ważne nowe przepisy pozwalają także m.in. na wspólną realizację projektów przez kilka sołectw z jednej gminy. Środki z funduszu sołeckiego były już przeznaczane min. na budowę placu zabaw (18 380); zakup strojów dla zespołu folklorystycznego (koszt 5 978 zł); zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów (koszt 6 014 zł); zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie wsi (koszt 11 500 zł), doposażenie boiska Orlik (koszt 5 000 zł); zakup urządzeń wraz z montażem na plac zabaw; zakup 3 lamp oświetleniowych solarnych i dodatkowych lamp do zamontowania przy wskazanych ulicach oraz zakup płyt betonowych potrzebnych do utwardzenia drogi gruntowej (koszt 31 605 zł).

Wysokość kwot refundowanych z budżetu państwa do funduszu sołeckiego wyniosła w: 2010 r. – 43 823 tys. zł; 2011 r. -51 172 tys. zł; 2012 r. – 58 341 tys. zł; na lata następne przewiduje się prognozę: 2013 r. – 68 000 tys. zł; 2019 r. 138 500 tys. zł, 159 500 tys. zł. Stosunek liczby gmin, które utworzyły fundusz solecki, do wszystkich gmin w kraju wynosi od 47,5% w roku 2010 do 49.2% na rok 2014. Tak więc wysokość kwot oraz gmin korzystających z funduszu ma tendencje wzrostową.

Możliwe kwestie problematyczne

Od samego początku obowiązywania ustawy o funduszu sołeckim tj. od 2009 r. instrument ten był nakierowany na wspieranie społeczności na terenach wiejskich. Sołectwa co do zasady są jednymi z najmniejszych jednostek pomocniczych o najsilniejszych więzach łączących mieszkańców, usytuowanych głównie na terenach o charakterze wiejskim. Pod względem funkcjonalnym, społecznym i gospodarczym jednostek tych nie można zrównywać z innymi jednostkami pomocniczymi, które powstały na terenach o charakterze miejskim (osiedla, dzielnice) i które w stosunku do sołectw dysponują znacznym potencjałem demograficznym i ekonomicznym.

 foto. bezrzecze24.pl

Facebook Comments Box