Trzy rzeki w jeden dzień

Ponad 90 osób wzięło udział w spływie kajakowym, który 16 lipca przebiegał przez trzy, bardzo urokliwe rzeki naszego regionu – Grabię, Widawkę i Wartę.

Rześka woda oraz miła atmosfera towarzyszyły kajakarzom, którzy w minioną niedzielę poznawali z bliska uroki rzek: Grabi, Widawki i Warty

To blisko dwadzieścia kilometrów i kilka godzin wiosłowania. Czasem niełatwe koryto, z przewróconymi konarami drzew, niewielkimi spadami, sprawiało, że nie wystarczyło wsiąść i płynąć ale trzeba było walczyć z niespodziankami, szczególnie na rzece Grabi i Widawce. Po zakończeniu spływu wszyscy uczestnicy spotkali się na ognisku, gdzie każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami.

Spływ kajakowy to świetna forma integracji lokalnej społeczności. Oprócz dobrej zabawy uczestnicy mogą przekonać się jak pięknym miejscem są miejscowe, trochę zapomniane przez nas wszystkich rzeki. Organizatorzy mają jednak pomysł, jak dalej rozwijać idee spływów, by promować walory lokalnych rzek, ale i zadbać o ich atrakcyjność.

Rozmawiałem wstępnie z urzędnikami w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi i Ministerstwie Sportu i Turystyki. Na początku każdego roku organizują konkursy na dofinansowywanie zadań z zakresu turystyki krajoznawstwa. Wspólnie, z którymś z lokalnych stowarzyszeń spróbujemy wiec przygotować w 2018 roku projekt, który gwarantowałby bezpłatny udział w spływie, ale w jego trakcie np. sprzątalibyśmy rzekę czy oznaczali trasy kajakowe.

To jednak plany na następny rok. W tym roku organizatorzy planują zorganizować jeszcze dwa spływy, w tradycyjnej formule – 6 i 13 sierpnia.

Facebook Comments Box